Szybki kontakt: +48 58 692 04 57 sprzedaz@entra.pl

Drzwi to element wystroju wnętrz, który wymaga szczególnej uwagi. Ta stosunkowo duża powierzchnia potrafi nadać pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru, trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, czego przestrzegać, a czego się wystrzegać, dobierając kolor drzwi wewnętrznych. Oto najważniejsze zasady.

Kolor a wielkość pomieszczenia

Tutaj sytuacja jest prosta. Im mniejsze pomieszczenie, tym jaśniejsze drzwi powinniśmy wybrać. Jasne barwy bowiem optycznie dodają przestrzeni, sprawiając, że pokój wygląda na większy.

Jeśli natomiast dysponujemy dużym wnętrzem, efektownie będą wyglądały wszelkie ciemne kolory, zarówno te z naturalnego drewna, jak i malowane farbą.

Ciekawym rozwiązaniem jest wybór drzwi z możliwością samodzielnego wykończenia, które także znajdziecie w ofercie Asilo. Dzięki nim można stworzyć własne, niepowtarzalne drzwi, których ostateczny wygląd ogranicza jedynie wyobraźnia właściciela.

Pomieszczenie możemy także optycznie powiększyć, stosując drzwi wyższe niż standardowe. Tradycyjna wersja posiada wysokość 2020 mm, podwyższona zaś 2100, a nawet 2250. Stosując drzwi podwyższone w mniejszych wnętrzach, sprawimy, że wydadzą się większe. Z kolei zamontowanie ich w dużych pomieszczeniach, nadadzą im klasy i charakteru.

Warto również wspomnieć o, wydawać by się mogło niewielkim szczególe, jakim są opaski ościeżnicy spasowane pod kątem 90°. W przeciwieństwie do tych tradycyjnych, spasowanych pod kątem 45°, wyciągają one drzwi do góry, sprawiając, że wyglądają na wyższe i bardziej eleganckie.

Kolor drzwi a okna i podłogi

Ogólnie przyjętą zasadą jest dobieranie odcienia drzwi zgodnie z barwą podłogi lub okien. To, którym kolorem będziemy się bardziej kierować, zależy od nas. Bardzo elegancką propozycją jest połączenie ciemnego parkietu z drzwiami o tym samym odcieniu. W ofercie Asilo znajdziecie sporo ciekawych propozycji drzwi o ciemnym wykończeniu.

Z kolei, gdy łączymy kolorystycznie drzwi i okna, należy pamiętać, że ramy w tym samym odcieniu co skrzydła drzwiowe zawsze będą wydawały się ciemniejsze ze względu na padające światło. Warto wziąć to pod uwagę, dokonując zakupu.

A może kontrast?

Nieco bardziej odważnym proponujemy dobór koloru wykończenia drzwi wewnętrznych na zasadzie kontrastu. Najlepiej sprawdza się to w przypadku zestawienia podłogi i drzwi. Możemy tu z powodzeniem sięgnąć po zupełnie różne odcienie wykończenia, pamiętając, że kontrast musi być duży. Sięgnijmy więc po jasne drewniane drzwi i ciemny drewniany parkiet (ewentualnie ciemne wykończenie paneli) lub odwrotnie.

Wystrzegajmy się natomiast niewielkich różnic w odcieniach podłogi i drzwi. Niefortunne będzie również połączenie różnych rodzajów drewna. Najbardziej wizualnie gryzą się ze sobą: drewno gładkie i mocno usłojone.

Drzwi do białych okien

Jeśli okna w pokoju są białe, możemy pójść za ciosem i postawić także na białe drzwi. Ale niekoniecznie. Równie dobrym wyborem będą drzwi drewniane w kolorze podłogi. Jeśli natomiast zależy nam na elementach dekoracyjnych łączących okna białe z drewnianymi drzwiami, to możemy zamontować drewniane żaluzje, rolety lub zainstalować obramowania w kolorze drewna drzwi.