Szybki kontakt: +48 58 692 04 57 sprzedaz@entra.pl

Klamka to element strategiczny każdych drzwi, z którym spotkamy się w większości modeli. Obecnie jednak na rynku mamy do czynienia z niezliczoną ilością wzorów, dlatego nie tak łatwo wybrać najlepszą wersję. Prócz samego designu klamki musimy zdecydować pomiędzy modelem z szyldem długim a dzielonym. Dziś doradzimy wam więc, jak wybrać odpowiedni rodzaj klamki do konkretnych drzwi.

Szyld klamki

Każda klamka zamontowana jest na szyldzie, zwanym inaczej rozetą, osłonką lub tarczką. Wyróżniamy szyldy długie lub dzielone. Ich wybór zależy głównie od naszych upodobań estetycznych oraz tego, czy w drzwiach potrzebny jest otwór na klucz lub znajdzie się blokada umożliwiająca zamknięcie ich od wewnątrz.

Szyld długi

Szyld długi charakteryzuje się podłużną częścią metalową, która łączy ze sobą zarówno samą klamkę, jak i ewentualne otwory na klucz. Wersja ta wymusza na nas dostosowanie się do rozstawu zamka. Tego typu szyldy montowane są zazwyczaj w drzwiach zewnętrznych, gdzie otwór na klucz jest niezbędny. Poza tym szyld długi sprawia wrażenie solidniejszego, co może mieć znaczenie w przypadku drzwi frontowych. Jest to jednak kwestia subiektywna, gdyż tak naprawdę rodzaj szyldu nie wpływa na jego trwałość.

Szyld dzielony

Szyld dzielony to świetny wybór, gdy poszukujemy klamki do drzwi wewnętrznych. Dzięki niemu nie musimy przejmować się rozmiarem ewentualnego zamka, bowiem klamka i szyld dolny występują tutaj osobno. Często także w przypadku drzwi do pokoju nie ma potrzeby montowania zamka, blokady czy otworów na klucze. Jedynym wyjątkiem są tutaj drzwi łazienkowe, które najczęściej wyposaża się w blokadę, umożliwiającą zamknięcie się od środka.

Ponadto wśród szyldów dzielonych znajdziemy dużo bardziej zróżnicowane wzory klamek, co może mieć znaczenie, jeśli chcemy ozdobić nasze drzwi naprawdę wyjątkowym elementem dekoracyjnym.

Podsumowując, szyldy długie najlepiej sprawdzą się w przypadku drzwi zewnętrznych. Do wnętrz polecamy klamki z szyldami dzielonymi, które można montować samodzielnie lub w towarzystwie szyldu dolnego. Ciekawe, nowoczesne wzory prezentujemy na stornie Asilo. Pokazowe modele są uniwersalne, pasują do wszystkich drzwi z naszej oferty, dzięki czemu z pewnością dopasujecie odpowiedni wzór do waszych oczekiwań.