Szybki kontakt: +48 58 692 04 57 sprzedaz@entra.pl

Niewielki metraż mieszkania to niedogodność, z którą musi się zmierzyć większość z nas. Tradycyjne wnętrza w bloku wahają się w okolicach 40-60 metrów kwadratowych, jest to więc stosunkowo mała przestrzeń, którą ciężko urządzić w zadawalający sposób. Jeśli jednak skorzystacie z naszych rad, nawet najmniejsze mieszkanie zamienicie we wnętrzarską gwiazdę.

Urządzając niewielki metraż często można się zderzyć z licznymi ograniczeniami, co prowadzi do frustracji. Warto więc trzymać się kilku uniwersalnych zasad, by dodać objętości nawet najmniejszemu mieszkaniu.

Kolor przewodni

Aranżując niewielką przestrzeń dobrze jest wybrać jeden kolor przewodni dla wszystkich pomieszczeń, a zwłaszcza tych które się ze sobą łączą np. kuchni i salonu. Barwa powinna być jasna i stonowana. Dzięki temu rozjaśnimy wnętrze i powiększymy je optycznie. Wszelkie inne kolory powinny być jedynie dodatkiem, stanowiącym element dekoracyjny.

Podłoga

Tu zasada jest taka sama, jak w przypadku koloru ścian. Najlepiej jest wybrać jeden materiał podłogowy dla wszystkich pomieszczeń i również postawić na jasną barwę. Ten zabieg zapewni ładne przejścia między poszczególnymi pomieszczeniami i doda im wizualnej przestrzeni.

Oświetlenie

Jest to bardzo istotny element niewielkiego mieszkania. Dzięki oświetleniu możemy dodać wnętrzom objętości. Warto wykorzystać kinkiety lub oświetlenie halogenowe, które świetnie zaakcentuje wybrane przez nas elementy wystroju wnętrz.

Drzwi

Do małych wnętrz najlepiej wybrać drzwi szklane lub częściowo przeszklone. Świetnie sprawdzi się też sama ościeżnica ukryta, którą można zastąpić drzwi wewnętrzne między kuchnią a salonem lub między salonem a przedpokojem. Tego typu rozwiązanie oszczędzi nam wiele cennej przestrzeni, która w niewielkich mieszkaniach jest przecież na wagę złota.

Lustra i fototapety

Wykorzystanie luster i fototapet pozwoli optycznie zwiększyć metraż pomieszczenia oraz nada mu wrażenia głębi i trójwymiarowości. Doskonałym pomysłem będzie więc lustro na przedpokoju i w łazience oraz fototapeta w sypialni bądź salonie.

Odpowiedni dobór mebli

Wiadomo, że w małym mieszkaniu liczy się każdy metr kwadratowy. Należy więc wybrać takie meble, które pozwolą jak najwięcej rzeczy pochować, by nie zagracały one codziennej przestrzeni. Idealnym rozwiązaniem będzie więc przestronna szafa wnękowa, a także pojemne szuflady i szafki w kuchni czy łazience, które dobrze jest zamontować tuż przy samym suficie. Zabieg ten pozwoli na pełne wykorzystanie przestrzeni na ścianach.