Szybki kontakt: +48 58 692 04 57 sprzedaz@entra.pl

Styl industrialny jest stosunkowo młody. Popularność zyskał wraz z pojawieniem się mody na adaptowanie starych, nieczynnych budynków zakładów przemysłowych do celów mieszkalnych. Cieszy się powodzeniem zarówno w sferze publicznej, jak i we wnętrzach mieszkalnych. Wielu uważa, że jest surowy i osobliwy, a przez to nieprzyjazny. Jakie są jego podstawowe wyznaczniki? Czym zachwyca swoich zwolenników?

Styl industrialny przywędrował do nas z Zachodu, a jego korzeni należy szukać w USA lat 50. XX wieku. Dziś Stany to kraj dobrobytu, wtedy – szalejącej recesji. Rodziny były wówczas po prostu zmuszone do zagospodarowywania poprzemysłowych pomieszczeń. Dziś mieszkanie w murach dawnych fabryk oraz lokalach urządzonych na wzór industrialny (loftach) jest modne. Można by rzec, że to wręcz synonim ekskluzywności, ale też wolności i zerwania z konwencjonalnym sposobem pojmowania domowego piękna i estetyki.

Lofty charakteryzują się ogromem przestrzeni. Sufity są wysokie, pomieszczenia oddzielone od siebie tylko określonym sposobem aranżacji lub delikatnymi ściankami działowymi. Stosuje się szerokie drzwi i portale. Ponieważ styl industrialny wprost kocha surowość szkła i metalu, świetnie pasują tu niezabierające przestrzeni drzwi szklane przesuwne w systemie MUTO-L z aluminiową maskownicą. Kuchnia zwykle jest otwarta na salon, Na pierwszy rzut oka loft kojarzy się z miejscem pracy artysty i w istocie nierzadko właśnie tacy ludzie je zamieszkują.

Pomieszczenia urządzane są w chłodnych, zgaszonych barwach. Mnóstwo tu różnorodnych odcieni szarości, tak typowych dla hal fabrycznych pełnych przemysłowych maszyn oraz innych neutralnych barw, takich jak odcienie białego, brązu i ceglastej czerwieni.

Wracając do metalu – styl industrialny lubuje się we wszelkich jego odcieniach. Od chromowanej stali, bo rdzawy odcień starej blachy. W lofcie powinny się znaleźć metalowe meble (w tym stare meble warsztatowe), masywne lampy z metalowymi abażurami (imitujące reflektory) oraz inne metalowe akcenty, jak stelaże stolików czy tarcza ściennego zegara.

Do loftu bardzo dobrze pasują też surowe, niewykończone ściany z cegły. Beton na podłogach. Widoczne elementy instalacji pod sufitem (np. przewody wentylacyjne, kable itp.). Wszystkie są bardzo odważne, więc warto postawić tylko na jeden wybrany.

Jeśli chodzi o dekoracje, styl industrialny za nimi nie przepada. W końcu inspirowany jest fabryką, której daleko do ozdobności. Klimat mają tutaj tworzyć przede wszystkim wspomniane już lampy oraz fotografie dużego formatu przedstawiające metropolie, ewentualnie dzieła awangardy oprawione w metalowe ramy.