Szybki kontakt: +48 58 692 04 57 sprzedaz@entra.pl

Wysoki sufit daje poczucie przestrzeni i swobody. Można powiedzieć, że jest synonimem prestiżu i luksusu, bo nie spotyka się go w zwykłych mieszkaniach, ale w tych o podwyższonym standardzie, w apartamentach i odrestaurowanych kamienicach. Jeśli zdecydujemy się na zakup takiego mieszkania, musimy wiedzieć, jak je zaaranżować. Brak wyczucia w tym przypadku może skutkować kiepskim efektem wizualnym i wrażeniem pustki. Jednym ze sposobów na wysokie mieszkanie jest ościeżnica regulowana, dzięki której drzwi wewnątrz mieszkania wyglądają na wyższe, a nawet… sięgają sufitu.

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego wysokość pomieszczeń mieszkalnych powinna wynosić co najmniej 2,5 metra (na poddaszu 2,2 m). Sufit określamy mianem wysokiego, gdy ściany mają 3 metry i więcej. Standardowe drzwi wewnętrzne mają nieco ponad 2 metry wysokości. Jeśli chodzi zaś o meble, obrazy i ozdoby – te zwykle ustawiamy i zawieszamy tak, by ogarniać je wzrokiem i raczej bez większych przeszkód do nich dosięgać. Jeśli tak samo postąpimy w mieszkaniu z wysokim sufitem, możemy sprawić, że przestrzeń i proporcje między częścią zagospodarowaną a niezagospodarowaną ulegną zaburzeniu.

W bardzo wysokich mieszkaniach świetnym rozwiązaniem jest antresola, którą można wykorzystać jako miejsce sypialniane, gabinet do pracy lub biblioteczkę. Wyeksponowana w taki sposób kolekcja książek naprawdę robi wrażenie. Co z mieszkaniami pośrednimi? Tu należy skupić się na właściwych dekoracjach i oświetleniu. W takim mieszkaniu możemy sobie pozwolić na nieco awangardy z kolorami – wysokie sufity nie boją się malowania na ciemne kolory. Wrażenie ogromu wolnej przestrzeni ograniczymy poprzez pomalowanie sufitu na ten sam kolor, co ściany, ale w ciemniejszym odcieniu. Sufit może mieć też ten sam kolor co podłoga, przy zachowaniu jasnych barw ścian. Co do oświetlenia – przestrzeń pod sufitem świetnie zagospodarują rozłożyste żyrandole zwisające na długich kablach. Optycznie wyglądem pokojów możemy manipulować poprzez halogenowe oświetlenie punktowe. Każde źródło, które kieruje światło prosto w dół, wizualnie obniża nieco pomieszczenie.

Do mieszkań z wysokimi sufitami świetnie pasują podwyższone drzwi. Jak się to robi? Poprzez dodanie do ościeżnicy regulowanej panelu podwyższającego całość (zarówno ościeżnicę, jak i skrzydło). Ościeżnica regulowana z panelem podwyższającym występuje w dwóch wariantach. ASILO-R-PLUS podwyższa drzwi o 20 cm, natomiast ASILO-R-MAX ma wysokość 2,75 m, co pozwala dostosować ją do każdego wnętrza tak, by drzwi sięgały aż po sam sufit. Wystarczy dociąć panel na pożądaną wysokość!