Szybki kontakt: +48 58 692 04 57 sprzedaz@entra.pl

Cisza, spokój i wiejska sielanka… nawet w samym centrum dużego miasta? Żaden problem, jeśli tylko urządzisz swoje mieszkanie w stylu rustykalnym. Choć „rustykalny” z angielskiego znaczy wiejski i chłopski, spotyka się go dziś w wielu nowoczesnych wnętrzach. Wyjściem naprzeciw temu trendowi są drzwi Entra Vilaggio, których design naprawdę zaskakuje.

Choć dom urządzony w stylu rustykalnym przychodzi na myśl staropolski dworek czy małą chatkę za lasem, to jednak nie jest to styl typowo polski. Przywędrował do nas zza oceanu. Pierwsze meble w tym stylu powstawały w Stanach Zjednoczonych już na przełomie XVIII i XIX wieku. Wtedy też ustaliła się naczelna zasada tego stylu – dużo naturalnego drewna! W końcu to tani materiał, którego wiejska społeczność miała pod dostatkiem.

Za „prekursora” stylu w meblarstwie uznaje się drewniane krzesło ogrodowe Adirondack z początku XIX wieku. To mebel składający się z jedenastu elementów, ale pochodzących z jednej deski. Projekt był nieskomplikowany, dzięki czemu zachwyca po dziś dzień.

Drewniane meble w stylu rustykalnym powinny zdobić słoje, sęki i spękania. Najczęściej wykonane są z jasnych gatunków. Częstym zabiegiem nadającym meblom folkowego klimatu jest ługowanie (bielenie, które daje efekt „zmytego”, surowego drewna). W ostatnich latach furorę robią też meble z gałęzi i konarów. Ociosane, niepozbawione kory konary, przetworzone jedynie w minimalnym stopniu, wykorzystuje się w charakterze stolików czy podwieszanych na grubym sznurze pod sufitem półek.

Oprócz drewna nie może tu zabraknąć także ludowych wzorów i folkowych dodatków. Klimatu dodadzą wyjęte z babcinego pawlacza żelazko na duszę, kamionkowe naczynia, kosze z wikliną, żeliwne lampy na świece czy lustra w drewnianych ramach.

Jeśli chodzi zaś o wspomniane drzwi Vilaggio… Są wprost stworzone do mieszkań urządzonych w stylu rustykalnym. To drzwi białe wewnętrzne, które nawiązują… do wyglądu drzwi do wiejskich pomieszczeń gospodarczych! Vilaggio to drzwi pełne, które pasują nie tylko do w pełni rustykalnego wnętrza, ale też do bardziej eklektycznych stylów, a więc łączących z reguły sprzeczne ze sobą style. Vilaggio mają swojski, tak bliski i znany nam wszystkim charakter, a jednak jest w nich pewna świeżość i nowoczesność.

Styl rustykalny jest jak powrót do korzeni. Spojrzenie wstecz, ale z myślą o współczesności. Ciekawy nie tylko przez wgląd na efekt wizualny, ale i przez jego zdolności do zaprowadzania w domu ładu, harmonii, spokoju.