Szybki kontakt: +48 58 692 04 57 sprzedaz@entra.pl

Dąb jest symbolem siły i dostojności. O powadze tego drzewa świadczy fakt, że w starożytnym Rzymie wieńce z dębowych listków zdobiły głowy cezarów i wodzów zwycięskich bitew. Szacunek do dębu powinniśmy mieć także ze względu na jego piękny wiek. Dęby rosną na Ziemi już od 65 milionów lat i każdy z nich śmiało można określić mianem okazu. Dęby żyją średnio 700 lat! Czy może zatem dziwić fakt, że dąb jest też jednym z najszlachetniejszych i najchętniej wykorzystywanych w stolarce gatunków drewna? W dodatku nigdy się nie nudzi i nie wychodzi z mody. Do aranżacji z jego wykorzystaniem podchodzi się wciąż na nowo, czego doskonałym przykładem są… drzwi Vinci z nowej kolekcji marki Asilo w połączeniu z fornirem Dąb Natura.

Wyróżnia się aż 200 gatunków dębu, jednak w Polsce rośnie tylko sześć z nich. W produkcji schodów, mebli czy drzwi wykorzystuje się natomiast trzy gatunki: dąb szypułkowy, bezszypułkowy i czerwony. Drewno dębu jest szarożółte, a pod wpływem mijającego czasu ciemnieje do jasnego, następnie ciemnego brązu. Ma proste, nierównomiernie rozłożone słoje o różnej wielkości.

Ponieważ dębowe drewno z łatwością poddaje się obróbce, chętnie wykorzystuje się je w produkcji mebli czy podłóg. Inspirujący jest też sam rysunek dębowego drewna – delikatny i uniwersalny, dlatego wzoruje się na nim np. forniry pokrywające drzwi wewnętrzne Asilo. Dąb bielony, Lagosta, Moscato, Dąb Siwy, Negrette – to tylko kilka fornirów, które można znaleźć w ofercie marki Asilo.

Drzwi, które szczególnie ciekawie prezentują się w dębowych kolorach i wzorach, jest model Vinci. To drzwi ramiakowe z najnowszej kolekcji, które z powodzeniem można określić mianem „klasyki w nowoczesnym wydaniu”. Vinci łączą drewno ze szkłem ozdobionym tradycyjnym szprosem. Jednak czy taki do końca tradycyjnym…? Wykonano je techniką druku na szkle. Pomiędzy dwiema taflami szkła znajduje się tu folia o dwóch stopniach transparentności. Szprosy widoczne są dzięki temu, że folia w ich miejscach jest zupełnie przejrzysta.

Drzwi ze szkłem zdobionym szprosami to doskonały sposób na oddanie hołdu najwyższej formie klasyki, jaką reprezentuje dąb. A już zwłaszcza, gdy ten model połączymy z fornirem Dąb Natura. Świetnie skomponują się z dębowym parkietem, który także wraca teraz do łask i polskich wnętrz.