Szybki kontakt: +48 58 692 04 57 sprzedaz@entra.pl

Drzwi wewnętrzne mają to do siebie, że są ciągle użytkowane. Po kilkanaście bądź kilkadziesiąt razy dziennie wchodzimy przez nie i wychodzimy, otwieramy, zamykamy, a w przypływie złości nawet nimi trzaskamy. Za każdym razem korzystamy z przymocowanych do nich klamek, naciskając je z większą bądź mniejszą siłą. Każdy element tego typu ma jednak określony cykl wytrzymałości. Prędzej czy później może okazać się, że potrzebujemy kupić nową klamkę.

Znacie to uczucie, gdy chcąc otworzyć bądź zamknąć drzwi, klamka zostaje nam w dłoni? Czy też zacina się na tyle, że niemożliwe jest jej uruchomienie? To dość ekstremalne przypadki, podejrzewamy jednak, że przynajmniej raz w życiu się przydarzyła się Wam taka okoliczność. To powszechne zjawisko, ponieważ dotyczy bardzo mocno eksploatowanych elementów wystroju wnętrza. Klamki codziennie narażone są na liczne szarpania, energiczne naciśnięcia czy trzaskanie drzwi. Nic nie trwa wiecznie i również one z czasem się zużywają. Co zrobić, gdy pojawi się potrzeba jej wymiany?

Przede wszystkim, jeszcze na etapie wyboru klamek do nowych drzwi, warto zastanowić się nad różnymi modelami dostępnymi na rynku. Nie opłaca się inwestować w tanie klamki, ponieważ ich jakość zazwyczaj jest wątpliwa i może szybko okazać się, że potrzebujemy wymienić ten element po raz kolejny. Najlepszym rozwiązaniem będą klamki mosiężne bądź stalowe, które zapewniają odpowiednią trwałość i solidność na lata. Składają się z najlepszych jakościowo materiałów, które odporne są na szybkie zużywanie się i nawet częsta eksploatacja nie jest im straszna. To szczególnie ważne, jeśli klamki są przeznaczone do zamontowania w drzwiach wewnętrznych, które jak wspomnieliśmy wcześniej, są dosyć często użytkowane.

Co może być przyczyną zepsucia się klamki? Jej mechanizm składa się z wielu elementów, odpowiedzialnych za sprawne funkcjonowanie. Jedną z najczęstszych usterek jest wyrobienie się wewnętrznej sprężyny, która utrzymuje klamkę w pionie. Gdy zawiedzie, a klamka zacznie opadać, nie warto jej naprawiać. Lepiej sprawić nowy element.

Jak zatem wymienić klamkę na nową, działającą bez zarzutów? To zadanie jest banalnie proste i poradzi sobie z nim nawet niewprawiony majsterkowicz. Na samym początku należy zdemontować starą klamkę. Dotyczy to zarówno rączki, jak i rozety wokół niej. Następnie sprawdzamy, czy śruby nowej klamki będą pasować do tych wywierconych w drzwiach. Aby uniknąć problemów, lepiej zdecydować się na elementy w tym samym rozmiarze co poprzednie. W innym przypadku będziemy zmuszeni do wywiercenia nowych otworów. W kolejnym punkcie osadzamy trzpień klamki w dziurce, ustawiamy ją w pozycji poziomej i dokręcamy śruby mocujące. Następnie montujemy osłonę na szyld i pochwyt z drugiej strony skrzydła. Sprawdzamy, czy obie klamki są w tej samej pozycji.

Szukając odpowiedniego sprzętu, warto sprawdzić, czy producent naszych drzwi nie posiada w ofercie także klamek. Decydując się na takie rozwiązanie, mamy pewność, że wszystko będzie ze sobą pasować, a nas nie spotka niemiła niespodzianka w postaci wymiany produktu na inny.

Pozdrawiamy, Asilo.pl