Szybki kontakt: +48 58 692 04 57 sprzedaz@entra.pl

Drzwi szklane zachwycają elegancją, przejrzystością i nieszablonowym zastosowaniem. Pomieszczenie, w którym się znajdują, od razu nabiera nowoczesnego i szykownego charakteru. Nic więc dziwnego, że tego typu drzwi są często wybierane do domów i lokalów, urządzonych według najnowszych trendów modowych i architektonicznych. Jednak ich pielęgnacja nieco różni się od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w stosunku do drzwi drewnianych. Jak należy dbać o szklaną powierzchnię, aby zachwycała nas przez długie lata?

Szkło jest tworzywem delikatnym i wymagającym odpowiedniego podejścia. Z tej racji, zastosowana w nich szklana tafla powinna być hartowana, co zwiększy jej trwałość i ochroni przed ostrymi odłamkami w przypadku stłuczenia. Typowe drzwi szklane wykonane są w całości ze szkła. Występują także połączenia z drewnianymi elementami, jednak taki produkt nie może już nosić miana „drzwi szklanych”. Skrzydła wykonane w całości z przezroczystej tafli wymagają inne pielęgnacji niż drewno. Najczęściej z jednej strony są one gładkie, natomiast z drugiej matowe. Każda z tych powierzchni powinna być czyszczona w inny sposób.

Szkło z natury szybciej się brudzi, niż drewno, dlatego jego czyszczenie powinno być częstsze niż w przypadku tradycyjnych skrzydeł drzwiowych. Na szklanej powierzchni bez problemu widać wszelkie zabrudzenia, odciski czy smugi.

Pielęgnacja szyb piaskowanych powinna być przeprowadzona według konkretnych zasad, określonych przez ich producenta. Powierzchnie szklane są wyjątkowo delikatne, dlatego nieumiejętne obchodzenie się z nimi może spowodować powstanie uszkodzeń, których usunięcie może być bardzo trudne, a nawet całkowicie niemożliwe.

W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, aby szklaną taflę jak najmniej dotykać gołymi dłońmi. W ten sposób powstają nieestetyczne ślady na jej powierzchni. Wszelkie delikatne zabrudzenia najlepiej czyścić za pomocą miękkiej i suchej szmatki, wykonując koliste ruchy. W przypadku, gdy są one trudniejsze do usunięcia, można użyć lekko wilgotnej ściereczki. Większy problem pojawia się w momencie, gdy zabrudzenia są na tyle duże, że uszkodziły piaskowaną powierzchnię na szkle. W takim przypadku trzeba usunąć całą warstwę zabezpieczającą. Można to zrobić przy pomocy odpowiedniego detergentu, np. benzyny estrakcyjnej. Po zakończeniu zmywania trzeba ponownie nałożyć powłokę ochronną, za pomocą specjalnego płynu zabezpieczającego. Jednakże taka metoda nie sprawdzi się w przypadku, gdy uszkodzenia są na tyle głębokie, że naruszyły konstrukcje całej piaskowanej powierzchni. Rozwiązaniem jest wtedy ponowna obróbka piaskowania oraz utrwalenie przy użyciu wspomnianego wcześniej płynu. Proces ten może jednak przeprowadzić wyłącznie wykonawca bądź specjalista.

Przy pielęgnacji drzwi całoszklanych pamiętajmy o tym, żeby wybierać środki czyszczące niepowodujące różnego rodzaju zarysowań. Unikajmy zatem takich, które zawierają wszelkiego typu drobinki. Wybierzmy taki produkt, który nie pozostawia smug oraz za szybko nie wysycha. Jeśli chcemy uzyskać wysoki efekt nabłyszczenia, warto sięgnąć też po osobną szmatkę, bądź też ręcznik papierowy, którym dokładnie wypolerujemy szklaną powierzchnię.

Pozdrawiamy, Asilo.pl