Szybki kontakt: +48 58 692 04 57 sprzedaz@entra.pl

Piękne drzwi w naszym domu, to nie tylko odpowiednio dobrane skrzydło drzwiowe. Na jego ostateczny kształt składają się także ościeżnice. Powinny być dopasowane nie tylko pod względem estetycznym, ale i funkcjonalnym. Jak wybrać odpowiednie, aby służyły nam przez wiele lat?

asilo-linate-zero_4Na rynku możemy znaleźć szeroką ofertę ościeżnic, różniących się pod względem wyglądu, materiału wykonania czy jakości. Warto pamiętać, że to jeden z ważniejszych elementów w każdych drzwiach, dlatego nie należy wybierać produktów wątpliwej wartości. Szczególnie dotyczy to drzwi wewnętrznych, które użytkowane są w szczególny i intensywny sposób.

Ościeżnice można podzielić na dwie kategorie, różniące się pod względem funkcjonalności. Wyróżniamy framugi stałe oraz regulowane. Pierwszy typ to ościeżnice o prostej, nieskomplikowanej budowie. Występują także pod nazwą elementów blokowych. Ich konstrukcja dostosowana jest do zabudowy muru o grubości od 6 do 10 cm. Ze względu na stałe proporcje mogą pojawić się kłopoty z dokładnym dopasowaniem danego elementu do konkretnej szerokości. Niemniej utrudnienia te można w prosty sposób skorygować. Ościeżnice wykonane są z wytrzymałych i solidnych płyt MDF, przez co odznaczają się wysoką jakością oraz estetyką. Stosowane są przede wszystkim w miejscach, gdzie ościeże (otwór pod drzwi) nie ma z jednej strony węgarków przez co nie ma miejsca na opaski ościeżnicy. Montaż takiej ościeżnicy można zakończyć przy pomocy listew wykończeniowych, zamiast opasek.

Drugim rodzajem ościeżnic, które stosuje się w drzwiach wewnętrznych drewnianych bądź też całoszklanych, są framugi regulowane. To idealne rozwiązanie dla konstrukcji, w których mamy do czynienia z nieregularnymi grubościami ścian. Takie ościeżnice można w łatwy sposób dopasować do każdej grupości ściany od 7,5 do 52 cm

Ponadto wyróżniamy jeszcze jeden rodzaj framug, tak zwane ościeżnice dyskretne lub ukryte. Przeznaczone są zarówno do asilo-pertini-6_sniezna-bielmontażu w ścianach gipsowo-kartonowych, jak i murowanych. Ten typ ościeżnic jest niewidoczny po zamotowaniu tworząc i drzwi ukryte. Ościeżnica ukryta może być zastosowana do dowolenego modelu skrzydła. W zależności od stylu wybieramy skrzydła fornirowane, lakierowane lub przygotowane do samodzielnego wykończenia. To bardzo modne i nowoczesne rozwiązanie jest jednocześnie bardzo funkcjonalne. Profile ościeżnicy wykonane są bowiem z aluminium, przez co odznaczają się wysoką jakością oraz wytrzymałością. Narożniki chronione są właśnie tym profilem, dzięki czemu odporne będą na uderzenie np. odkurzacza, podczas typowych prac domowych. To świetne rozwiązanie, które zapewni nieprzęcietny wygląd oraz żywotność przez wiele lat.

Dopasowanie odpowiedniej ościeżnicy jest niezwykle ważne, dlatego nie można zbagatelizować tej sprawy. Źle dobrany element sprawi, że drzwi będą nie tylko źle wyglądać, ale może to wpłynąć także na jakość ich użytkowania czy powstanie problemów z działaniem w przyszłości.

Pozdrawiamy, Asilo.pl