Szybki kontakt: +48 58 692 04 57 sprzedaz@entra.pl

Poszukując drzwi do naszego wnętrza z pewnością prędzej czy później trafimy na rodzaje, których nazw do tej pory nie słyszeliśmy. Tak może zdarzyć się w przypadku drzwi ramiakowych. Można je spotkać także pod pojęciem skrzydeł ramowych. Czym się charakteryzują i po czym poznać, że mamy do czynienia właśnie z takimi produktami?

Drzwi ramiakowe są jedną z wielu odmian drzwi wewnętrznych drewnianych i chociaż ich nazwa nie jest tak popularna, można spotkać je niemalże w każdym domu. Różnią się budową od często spotykanych skrzydeł pełnych, które charakteryzują się zazwyczaj płaską, gładką powierzchnią i ewentualnymi zdobieniami, w zależności od wybranego modelu. Jakie zatem są drzwi ramiakowe?

Skrzydła ramowe, jak sama ich nazwa wskazuje, opierają na projekcie przypominającym ramę. Składa się na nią obramowanie, które tworzą dwie pionowe i dwie poziome belki, na których widoczne jest łączenie ze sobą. Środek takich drzwi zazwyczaj jest wypełniony panelami o mniejszej grubości niż ramiaki, które mogą być ozdobione w przeróżnych kształtach, w zależności od wyobraźni producenta bądź indywidualnego projektu z zamówienia. Drzwi ramiakowe mogą być wypełnione także szkłem, o różnej barwie, fakturze czy kształcie. Obecnie do ich wykonania używa się głównie płyty MDF lub litego drewna.

Takie skrzydła nawet bez dodatkowych zdobień mają wysoką, stylową prezencję. Przez to nie nadają się do wszystkich pomieszczeń o każdym charakterze. Najlepiej sprawdzą się w tradycyjnych i stylizowanych wnętrzach. Doskonale pasują także do nowoczesnych przestrzeni w stylu skandynawskim, łączących w sobie elementy klasyczne z nowoczesnymi.

Wypełnienia w formie płyciny wykonane są z płyt MDF lub szkła lub miksu tych dwóch wypełnień. Co ciekawe można także w nich stosować dodatkowo lustro (drzwi z lustrem), które świetnie sprawdzi się do niewielkich pomieszczeń, w których każdy m2 jest na wagę złota. Często stosuje się je w łazienkach lub pokojach dziecięcych.

Drzwi ramiakowe cieszą się sporym zainteresowaniem ze względu na swoją wytrzymałość i ciekawą stylistykę. Ich podstawowym atutem jest różnorodność wypełnień i możliwość łączenia szkła z płycinami w różnych wielkościach. Daje to możliwość zwiększania lub zmniejszania natężenia światła w pomieszczeniach. Nie da się ukryć, że dzięki dużej dostępności wzorów można je dopasować do prawie każdego wnętrza.

Pozdrawiamy, Asilo.pl