Szybki kontakt: +48 58 692 04 57 sprzedaz@entra.pl

Drewno jest eleganckim, ale jednocześnie delikatnym tworzywem, które należy odpowiednio konserwować, aby jak najdłużej zachowało swój blask i piękny wygląd. Pielęgnacja drzwi drewnianych wymaga zastosowania stosownie dobranych środków. Dotyczy to zwłaszcza produktów fornirowanych.

Brak systematycznego czyszczenia i impregnowania zmniejsza odporność drewna na działanie różnego rodzaju czynników. Dotyczy to zwłaszcza elementów umiejscowionych na zewnątrz, ale może oddziaływać także na drzwi wewnętrzne. Wszelkie zaniedbania mogą spowodować nieodwracalne zmiany w strukturze drewna. Lepiej zadbać o jego kondycję, zanim konstrukcja ulegnie pogorszeniu. W przypadku drzwi fornirowanych ważne jest utrzymanie odpowiedniej wilgoci w pomieszczeniu, gdzie są zamontowane. Gdy dochodzi do nadmiernego zawilgocenia, może dojść do wypaczenia powierzchni drewnianej. Tak samo drzwi fornirowanych nie powinno stosować się pomiędzy pomieszczeniami, których temperatura różni się o co najmniej 5 stopni Celsjusza. Konserwacje drzwi należy przeprowadzać co najmniej dwa razy w roku, dokonując zarówno odpowiedniego ich mycia, jak i sprawdzenia stanu technicznego.

Pielęgnacje drewna, w tym jego czyszczenie, należy rozpocząć od dokładnego umycia drewnianej powierzchni. Elementy lakierowane trzeba oczyścić przy użycia letniej wody lub specjalistycznych środków, odpowiednio dobranych do tego typu materiału. Zapewni to odświeżenie drzwi oraz sprawi, że będą się pięknie prezentować przez długi czas.

Jeśli nasze drzwi fornirowane posiadają fragmenty wykonane ze szkła, należy zadbać o to, aby były to szyby matowe, gładkie po obu stronach. Przemywając powierzchnie zadbajmy o to, aby woda nie dostała się w szczeliny pomiędzy szybą, a elementami drewnianymi. Inaczej jest w przypadku drzwi całoszklanych. Do ich pielęgnacji należy używać octu, płynu do mycia szyb lub rozpuszczalnika typu nitro. Ostatni specyfik nie może być jednak używany na powierzchnie drewniane. Pamiętajmy przy tym, aby myć całą taflę, a nie tylko jej fragment. W innym przypadku spowoduje to zmianę odcienia w miejscu przemywania oraz powstawanie smug.

W kwestii konserwacji warto zwrócić również uwagę na okucia drzwi. Ich odpowiednia pielęgnacja wymaga regularnego nasmarowania, aby uniknąć skrzypienia zawiasów oraz zapewnić komfort w korzystaniu ze skrzydła. Stosowne preparaty powinny dodatkowo zabezpieczać przed korozją. Ważne, aby specyfiki używane w tym celu nie zawierały silikonu. Nie należy stosować także tłuszczy spożywczych oraz gęstych smarów przemysłowych. Mogą one spowodować zacinanie się okucia. W tym celu najlepiej skorzystać z olejków i smarów obojętnych chemicznie. Po odpowiednim zabezpieczeniu należy dodatkowo sprawdzić dokręcenie wszystkich śrub, klamek oraz szyldów.

Inspiracje 2016-4

Pozdrawiamy, Asilo.pl